Perwakilan Data : Piktograf
Rancangan Pengajaran dan Pembelajaran
dan mudah difahami melalui gambar-gambar yang dipamerkan dalam sesuatu jadual.
Objektif : Selepas aktiviti pembelajaran, murid-murid boleh :
• Membaca dan menerangkan maklumat-maklumat yang terdapat di dalam sesuatu graf gambar.
• Membina graf gambar yang berkaitan dengan masalah harian.
Alatan : LCD, Komputer, White Board, Pen marker dan kertas mahjong.
Aktiviti Pengajaran
Set Induksi :
1. Murid di bawa ke tapak perhimpunan.
2. Guru menyoal murid apa yang dapat mereka lihat di sekeliling mereka?
Contoh :
a. Kereta guru
b. Pokok Bunga
c. Tiang bendera
d. Basikal
e. Motosikal
Langkah 1 :
• Murid dibahagikan kepada 8 kumpulan. Setiap kumpulan mempunyai 4 orang ahli.
• Guru memberi penerangan apa yang perlu murid lakukan dalam setiap kumpulan.
• Setiap kumpulan akan diberikan satu tugasan di mana 2 kumpulan akan mendapat tugasan yang sama.
Kumpulan | Tugasan |
1 & 5 | Warna kereta guru |
2 & 6 | Jenis-jenis bunga di kawasan sekolah |
3 & 7 | Cara murid datang ke sekolah |
4 & 8 | Makanan kegemaran murid |
Langkah 2 :
Mengumpul maklumat
• Murid mencatatkan apa yang mereka perlu cari di dalam borang tugasan yang diberi oleh guru.
Contoh :
KUMPULAN 1 & 5
Warna | Bilangan |
Putih | 5 |
Merah | 3 |
Kelabu | 7 |
Hijau | 2 |
Hitam | 10 |
KUMPULAN 2 & 6
Jenis Bunga | Bilangan |
Bunga Raya | 20 |
Bunga Kertas | 35 |
Bunga Ros | 10 |
Bunga Alamanda | 5 |
KUMPULAN 3 & 7
Cara datang ke sekolah | Bilangan |
Berjalan kaki | 4 |
Menaiki kereta | 8 |
Menaiki bas sekolah | 14 |
Menunggang basikal | 2 |
Menaiki motosikal | 4 |
KUMPULAN 4 & 8
Makanan Kegemaran | Bilangan |
Nasi Lemak | 2 |
Ayam Goreng | 12 |
Burger | 10 |
Pizza | 7 |
Mee | 1 |
• Murid bergerak masuk ke kelas.
• Murid membentangkan hasil tugasan yang diberi.
Langkah 3 :
Membina Piktograf
• Guru berbincang dengan murid mengenai perkara-perkara yang perlu dinyatakan dalam sesuatu Piktograf yang lengkap seperti :
i) Tajuk
ii) Petunjuk
iii) Gambar-gambar yang sesuai.
iv) Jadual
• Guru menunjukkan satu contoh jadual maklumat layang-layang yang dibuat oleh Pak Hashim dalam masa 4 hari.
• Guru mengedarkan kertas mahjong dan pen marker kepada setiap kumpulan murid.
• Guru membimbing murid-murid sehingga mereka memahami prosedur membina piktograf.
• Murid-murid membina piktograf dengan menggunakan maklumat yang telah mereka perolehi.
• Setiap kumpulan mempamerkan piktograf yang telah dibina dan memberi penerangan tentang piktograf yang mereka hasilkan.
Langkah 4 :
Membuat Lembaran kerja
Guru mengedarkan lembaran kerja dan murid diminta melengkapkannya sebagai latihan pengukuhan. Rumusan :
Mendorong murid untuk menerangkan semula langkah-langkah dalam membina piktograf daripada maklumat yang diberi dengan menekankan ciri-ciri yang perlu ada dalam sebuah piktograf seperti :
- Gambar-gambar yang sesuai.
- Penunjuk (key)
- Penyusunan gambar-gambar secara berturutan
Bahan :
Hari | Bilangan |
Isnin | 10 |
Selasa | 8 |
Rabu | 4 |
Khamis | 8 |
Isnin | |
Selasa | |
Rabu | |
Khamis | |
mewakili 2 layang-layang |
No comments:
Post a Comment
Note: only a member of this blog may post a comment.